Untitled 2

Јалова борба со криминалот и корупцијата

на дек 24, 19 • од

Во изминатите две децении евидентно е дека политичките гарнитури ги менуваат само позициите, но реториката останува иста. Кога се во опозиција критикуваат за корумпирано правосудство, криминална власт и заробени институции. Кога се на власт најавуваат одлучна борба против криминалот и сваровски судството и нулта корупција...
Pin It

Home » Активности, Анализи, Важни » Јалова борба со криминалот и корупцијата

Уште едно најново владино тело за борба против корупцијата

Владата во август формираше уште едно тело кое го нарече Оперативен тим за борба против корупцијата, на чие чело е министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

„Со оваа одлука Владата покажува силна решеност да не запре борбата против криминалот и корупцијата како стратешка определба. Оперативниот тим е целосно подготвен да се стави на располагање на Јавното обвинителство и на судовите во остварување на нивните законски обврски“, соопштија од Владата во август.

Досега јавноста не слушна ништо за операциите на овој оперативен тим. Ниту пак има одговори и одговорност за тоа како успеа поранешниот премиер Никола Груевски да избега во Унгарија, зошто предметите на СЈО застаруваат и немаат судска разрешница и дали во затвор ќе заврши некој функционер од претходната или од сегашната власт.

Автор: Маја Јовановска, ИРЛ

Прилогот и видеото се дел од проектот „Граѓански организации и медиуми против корупцијата – Коалиција за нулта толеранција“. Видеото е подготвено со финансиска поддршка од Европската Унија. За содржината се единствено одговорни Транспарентност Македонија и НВО Инфоцентарот и таа не мора да ги одразува гледиштата на Европската Унија.

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top