Архива за Категорија ‘Активности’

 • МРТ – пропагандна машинерија на власта

  на фев 3, 15 • во Активности, Важни, Мониторинг на Медиуми

  mrt gray

  Македонската радиотелевизија, целосно и во континуитет, потфрла во својата улога на јавен радиодифузен сервис на граѓаните на Република Македонија. Ниту во случајот Кежаровски, ниту во случајот со штрајкот на СОНК, ниту пак, во случајот со кривичната пријава против Заев, МРТ не го застапува јавниот интерес, туку се става во функција на пропагандната машинерија на власта, и тоа како директен актер и инструмент на владината пропаганда

  Види повеќе »
 • ПР на Владата: Мониторинг на владините медиумски кампањи

  на јан 28, 15 • во Активности, Анализи, Важни

  Untitled

  НВО Инфоцентарот, во рамките на својата програма за мониторинг на комуникацијата на извршната власт со граѓаните, подготви анализа на кампањите посветени на семејните вредности и на меѓуетничата и меѓурелигиската толеранција

  Види повеќе »
 • МРТ ги маргинализира и етикетира студентските протести

  на јан 23, 15 • во Активности, Анализи, Мониторинг на Медиуми

  15991867672_275bb0e75a_z

  Овој медиум не се грижи за јавниот интерес и наместо професионално и непристрасно да информира за настани од исклучително општествено значење како што се на пример, студентските протести, се обидува комплетно да ги маргинализира и да ги етикетира во пропагандистичко- манипулативниот манир на комерцијалните провладини медиуми

  Види повеќе »
 • 24 вести: Јубилеј од неуспешниот попис

  на окт 14, 14 • во Активности

  94610

  Точно три години од пропаднатиот попис и цели 14 години од последното спроведување на најголемата статистичка операција, Македонија и натаму останува единствена земја во Европа која нема направено попис. И по толку време останува нејасно зошто во земјава се уште не се спроведува попишувањето, дали е тоа поради немањето доволно капацитет или пак отсуство на политичка волја

  Види повеќе »
 • 24 Анализа: Зошто Македонија не може да спроведе попис?

  на јун 30, 14 • во Активности

  24analiza

  Дебата на 24 вести, на тема „Зошто Македонија не може да спроведе попис?“. Домаќин Душица Мрѓа, соговорници Дончо Герасимовски, статистичар и поранеше директор на Заводот за статистика, Афердита Хаџијаха Имери експертка за социјална вклученост и Билјана Бејкова од НВО Инфоцентар

  Види повеќе »
 • ПР на Владата: Кој е народот на Груевски?

  на јун 26, 14 • во Активности, Анализи, Важни

  populizam

  Третиот извештај од мониторингот на владините односи со јавноста, насловен како „Кој е народот на Груевски?“ претставува дискурзивна анализа на популизмот во говорите и јавните настапи на премиерот и првиот човек на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски

  Види повеќе »
 • Завршна дебата „Пописот е демократија а не само етничка бројка“

  на јун 25, 14 • во Активности

  10168906_10203171455940017_1354479274_n

  Дискусијата ја модерираше Бојан Маричиќ од Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), а дебатираа панелистите: Дончо Герасимовски, статистичар и поранеше директор на Заводот за статистика; Абдулменаф Беџети, професор и поранешен потпретседател на Државната пописна комисија; Фросина Ременски, професорка на Факултетот за државна безбедност, Афердита Хаџијаха Имери експертка за социјална вклученост, Бранко Героски, новинар и Билјана Бејкова од НВО Инфоцентар

  Види повеќе »
 • Дебата во Скопје: Пописот е демократија, а не само етничка бројка!

  на јун 23, 14 • во Активности

  Popis Vednas SKOPJE

  Во рамките на кампањата „Попис веднаш!“, НВО Инфоцентарот заедно со Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) и 8-ми Септември, организира дебата: „Пописот е демократија, а не само етничка бројка!“. Дебатата ќе се одржи на 25 јуни 2014, среда, со почеток во 11 часот, во ГЕМ клубот, во Старата скопска чаршија

  Види повеќе »
 • ПР на Влада: Случај „Македонска банка“

  на јун 19, 14 • во Активности, Анализи, Важни

  makedonska_banka

  Анализита на соопштенијата, реакциите, интервјуата и содржините објавени во медиумите, а креирани во Владата и владејачката партија, и овој пат, недвосмислено покажуваат дека комуникацијата на власта со јавноста не е во насока на информирање на граѓаните, туку е исклучиво во насока на убедување на граѓаните дека владата, а особено нејзините први луѓе, се успешни и безгрешни, односно власт на која не можат и не смеат да ѝ се припишат неуспеси, скандали и афери

  Види повеќе »
 • Пописот не им оди во прилог на политичките елити

  на јун 10, 14 • во Активности

  debata Bitola

  Македонија е една од ретките земји во светот што нема спороведено попис на населението, иако има обврска  тоа да го прави на секои 10 години. Оваа исклучително значајна статистичка операција политичките елити во државата ја сведоа на етничко пребројување, а пописот во 2011 година беше неуспешен затоа што стана заложник на политиката, посочуваат граѓанските организации и експертите. -Ние сме една од малкуте држави која што нема извршено попис. Знаеме каква е политичката ситуација во Босна и Херцеговина, но попис беше спроведен дури и таму. И таму има тензии и тие се исполитизирани, она што всушност 

  Види повеќе »
Scroll to top