Архива за јули, 2014

 • Најава: Дебата „Навредата и клеветата – узда за новинарите?“

  на јул 10, 14 • во Граѓанска сцена

  6a0128775b3615970c01a51172ef7b970c-500wi

  Центарот за развој на медиуми (ЦРМ), во рамките на  проектот на УСАИД за одговорни медиуми и законодавни реформи во медиумската сфера, на 11 јули  2014 (петок), во хотелот Бест Вестерн (сала Амбасадор), со почеток во 11.00 часот, организира дебата  „Навредата и клеветата – узда за новинарите?“ Во дискусијата што ќе ја модерира новинарот Саше Димовски, како панелисти ќе учествуваат: адвокатот Филип Медарски, уредничката на неделникот „Фокус“, Јадранка Костова, уредникот на порталот „Либертас“, Ацо Кабранов и претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани. На дебатата ќе биде презентиран вториот извештај од мониторингот на

  Види повеќе »
 • Промовиран изборниот извештај на ЦИВИЛ

  на јул 10, 14 • во Граѓанска сцена

  diskvalifikuvana demokratija

  Синоќа, во ГЕМ клубот се одржа промоцијата на публикацијата Избори 2014: Дисквалификувана демократија, во издание на Цивил. Промоцијата беше придружена со отворање изложбата на артефакти и стрип експонати во голем формат, инспирирани од ликови и настани поврзани со годинешниве парламентарни и претседателски избори. Изложбата ќе трае до 11 јули, секој ден од 12 до 20 часот

  Види повеќе »
 • Анализа: Пописот е демократија, а не само етничка бројка

  на јул 8, 14 • во Анализи, Публикации

  Analiza popis

  Aнализа претставува обид да се согледаат причините заради кои Пописот 2011 не успеа во Македонија, но уште повеќе да се согледаат причините заради кои пописот на населението е исклучителна важна статистичка операција за државата и за нејзиниот развој

  Види повеќе »
 • ЕФН: Македонија мора да обезбеди услови за работа на новинарите

  на јул 8, 14 • во Граѓанска сцена

  logo IFJ

  Европската федерација на новинари е длабоко загрижена за безбедноста и работните услови на новинарите во Македонија кои известуваат за актуелните меѓуетнички насилни протести кои се случуваат во Скопје

  Види повеќе »
 • Промоција: Анализа на реформите кои (не) го унапредија правното образование

  на јул 3, 14 • во Граѓанска сцена

  praven

  Македонското здружение на млади правници (МЗМП) Ве поканува да учествувате на промоцијата на наодите од анализата „Правното образование во Р.М од 2003 до 2013 година – Анализа на реформите кои (не) го унапредија правното образование“. Настанот ќе се одржи на 4 Јули (петок) 2014 година во ГЕМ клуб (во Старата скопска чаршија над кафулето Менада) Скопје со почеток од 10 часот

  Види повеќе »
 • Конференција „Старо купувам – Новата европска приказна за Македонија“

  на јул 3, 14 • во Граѓанска сцена

  staro kupuvam 1

  Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО) организира завршна конференција и презентирање на резултатите од студијата „Старо купувам – Новата европска приказна за Македонија“ која ќе се одржи на 07јули 2014 година (понеделник), со почеток во 10:30 часот во х. „Холидеј Ин“ (конференциска сала Скала) во Скопје. Агенда: 10:00 – 10:30 – Пристигнување и регистрација на учесниците 10:30 – 11:00 – Презентација на наодите од студијата „Старо купувам- Новата европска приказна за Македонија“ (Бојан Маричиќ, Горан Лазаров, Филип Кондовски, Љупчо Петковски) 11: 00 – 11:30 –Коментари на гостите говорници (Љупчо Поповски, новинар во Утрински весник и

  Види повеќе »
 • Месечен извештај на Транспарентност Македонија

  на јул 3, 14 • во Граѓанска сцена

  8090351628_369d7b5812_z

  Транспарентност Македонија (ТМ) го објави месечниот јунски извештај за состојбите во борбата против корупцијата и состојбата со транспарентноста во Македонија. Во извештајот централно место зазема аферата околу продажбата на „Македонска банка“ и отфрлањето на кривичната пријава од страна на јавниот обвинител

  Види повеќе »
 • УСАИД: Водич за користење социјални медиуми

  на јул 2, 14 • во Граѓанска сцена

  SMD

  Публикацијата „Социјални мрежи: Водич за засилување на граѓанското општество“е изработена со цел да ги подучи невладините организации како успешно да комуницираат преку социјалните медиуми. Водичот нуди преглед на добри практики кои може да се употребуваат за покренување важни теми и дебати на прашања од интерес за граѓаните преку социјалните медиуми

  Види повеќе »
 • Нетранспарентно менување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

  на јул 2, 14 • во Граѓанска сцена

  MDC_MK

  Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) смета дека последниот Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, предложен од страна на Владата, по скратена постапка, претставува уште еден обид за нетранспарентно и задкулисно интервенирање во закон кој директно ги допира слободата на информирањето и слободата на медиумите. ЦРМ дека е крајно време, Владата да престане со игнорирање на медиумските организации и новинарските здруженија при интервенција во правни акти кои директно ги засегаат медиумската, но и пошироката јавност. Последниот обид да се направи интервенција во промената на овластените предлагачи

  Види повеќе »
 • Жртвите од семејно насилство без право на бесплатна правна помош

  на јул 2, 14 • во Граѓанска сцена

  web-baner-treta-dimenzija-05-06

  Во време кога Владата го најави новиот предлог-закон за борба против семејното насилство, Министерството за правда одби три барања за бесплатно застапување во судски постапки за  заштита на жртви на семејно насилство и нивните деца. Од друга страна, во сличен случај Министерството за правда делумно одобри бесплатна правна помош за поведување на постапка за развод на бракот, иако барањето се однесуваше и за застапување во судска постапка за изрекување на привремени мерки за заштита од семејно насилство и во кривична постапки за кривично дело Загрозување на сигурноста при вршење на семејно насилство. Од тие причини,

  Види повеќе »
Scroll to top