sarena-revolucija

by Нема коментари

Шарената револуција се шири низ Македонија и му пркоси на режимот

Десетици илјади граѓани, секојдневно, во Скопје, Битола, Штип, Прилеп, Куманово, Гостивар, Кавадарци, во изминатите десетина дена излегуваат на улица и масовно и се приклучуваат на Шарената револуција во борбата против режимот на Никола...

Види повеќе »

Untitled

by Нема коментари

Не се исполнети условите за распуштање на Парламентот и спроведување кредибилни избори

Седум граѓански организации, денеска, преку писмо, се обратија до меѓународната заедница и до јавноста. Во обраќањето организациите образложуваат зашто не се исполнети минималните услови за распуштање на Парламентот и распишување кредибилни...

Види повеќе »

moliv

by Нема коментари

Истражување: Каков попис и избирачки список ѝ се потребни на Македонија?

Истражувањето се однесува на постојните модели на спроведување пописи (традиционален, базиран на регистри и комбиниран) и нивната применливост, иницирано од најавата на Премиерот за „електронски попис“ во државата, на евентуалната поврзаност на...

Види повеќе »

gem press

by Нема коментари

Анализа на граѓанските организации: Прво реформи потоа избори!

НВО ИНфоцентарот, Фондацијата Отворено општество Македонија, Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), Хелсиншкиот комитет за човекови права, Метаморфозис, Транспарентност Македонија и Институтот за човекови права доставија до...

Види повеќе »

1

by Нема коментари

Писмо до ЕУ и САД од 78 организации: Бараме вистински реформи за фер...

Без исполнување на условите за слободни, фер и демократски избори, што подразбира нужно одложување на постојниот датум, немаме друга опција освен да повикаме на бојкот на изборите закажани за април и на масовни протести против режимот...

Види повеќе »

klaud navreda i kleveta

by 1 Коментар

Политичарите сакаат да тужат за навреда и клевета

Во периодот од три години, политичарите се јавуваат како странки во дури 43 судски случаи во основниот суд Скопје 2. Во 58% од постапките, политичарите се јавуваат како тужители, а во дури една петина од судските случаи – 20% - се тужат...

Види повеќе »

Граѓанска сцена »

13062062_10207890756519570_1553624910971441749_n

април 22, 2016

Алек Гочев непожелен во Собранието затоа што протестира против режимот

„По вчерашниот прилог на Сител телевизија за тоа дека сум дел од насилниците и хулиганите кои ја напаѓале македонската полиција во Собранието на Република Македонија денес ми беше забранет влезот. Во текот на сабајлето имав договорен состанок со пратеничката од СДСМ Лидија Димова, при обидот да...

Активности »

pandev

април 22, 2016

Повикот на Пандов претставува фашизам и безмилосно газење на...

Барањето на Пандов од ГДОМ, Уставниот суд да ги забрани граѓанските организации и партиите не е ништо друго освен фашизам и повик за пресметка со сите неистомисленици на режимот на Никола Груевски...

Мониторинг на Медиуми »

freedom-speech-12351208

март 17, 2016

Анализа: Критичките граѓани постојана мета на напади во провладините медиуми

Непосредно после граѓанските протести на 5 мај 2015, континуирната хајка против граѓанските организации зеде дополнителен замав и провладините медиуми директно ги обвинуваа и ги напаѓаа граѓанските активисти дека сакаат насилно да ја урнат актуелната власт, дека ја дестабилизираат државата и дека...

Анализи »

moliv

февруари 23, 2016

Истражување: Каков попис и избирачки список ѝ се потребни...

Истражувањето се однесува на постојните модели на спроведување пописи (традиционален, базиран на регистри и комбиниран) и нивната применливост, иницирано од најавата на Премиерот за „електронски попис“ во државата, на евентуалната поврзаност на пописот со прочистувањето на избирачкиот список, како...

Scroll to top